Historia Parafii

Osielec zosta za這穎ny za czas闚 kr鏊a Zygmunta Starego przez Miko豉ja Jordana, Kasztelana Wojnickiego, w latach 1531-1537, za pontyfikatu Papie瘸 Piusa VII.
         Dokumentem urz璠owym z dnia 6 maja 1819 roku zosta豉 utworzona Parafia Osielec, w sk豉d kt鏎ej wesz造 trzy wsie: Osielec, Kojsz闚ka i Wieprzec, nale膨ce dotychczas do Parafii Mak闚 Podhala雟ki. Po up造wie 19 lat, 2 sierpnia 1838 roku, kamie w璕ielny wmurowa ks. Maciej Wojnowski, wikariusz z Makowa Podhala雟kiego, za pontyfikatu Papie瘸 Grzegorza XVI, za cesarza Austrii Ferdynanda i biskupa tarnowskiego Franciszka Zachariasiewicza, dziekana 篡wieckiego w Zawoi Marcina Le郾iaka. Budow ko軼io豉 kierowa Stanis豉w Wro雟ki.
        W roku 1841 ko軼i馧 zosta wybudowany w stylu neoklasycystycznym-j霩efi雟kim. Wyposa瞠nie wn皻rza ko軼i馧 zawdzi璚za hojnej fundacji hrabiego Ludwika Filipa Saint Genois oraz ofiarnym parafianom.
        Ko軼i馧 po鈍i璚i ks. Marcin Le郾iak dnia 29 grudnia 1842 roku, konsekracji za dokona dnia 2 wrze郾ia 1855 roku biskup tarnowski A. J. Pukalski.
         Pierwsza msza 鈍. w ko軼iele w Osielcu by豉 koncelebrowana przez ks. proboszcza Franciszka Balcarczyka w IV Niedziele Adwentu, dnia 18 grudnia 1842 roku.
         Pierwsze organy wykona samouk z Lubnia. Stacje Drogi Krzy穎wej, namalowane przez Wojciecha Grzymkowskiego, fundacji Walentego W鎩cika, po鈍i璚ono 29 maja 1847 roku.
         Budow plebanii rozpocz皻o dnia 27 maja 1847 roku dzi瘯i hojnej fundacji hrabiego Ludwika Filipa Saint Genois, kt鏎y "Niczego nie 瘸這wa, aby ta plebania jak najwygodniej dla ksi篹y uko鎍zona by豉". Mur wok馧 ko軼io豉 wzniesiono w roku 1846, odrestaurowano go w 1981 roku.
        W roku 1845-1846 zaznaczy豉 si wielka bieda i n璠za, a w  1847 liczba zmar造ch wynios豉 688 parafian.
Za ks. proboszcza Edwarda Komara, p騧niejszego biskupa w Tarnowie, sprawiono figury Naj鈍i皻szego Serca Pana Jezusa i 安. J霩efa, oraz obraz Matki Bo瞠j Nieustaj帷ej Pomocy przywieziony z Rzymu.
         Za ks. proboszcza Jana Rychlika w 1920 roku 263 parafian wst徙i這 do III zakonu 鈍. Franciszka; w roku 1926 powsta豉 Liga Parafialna, a w 1927 roku Arcybractwo Stra篡 Honorowej Naj鈍i皻szego Serca Pana Jezusa.
         W posiadaniu parafii jest list z dnia 9 lutego 1930 roku, pisany w j瞛yku chi雟kim przez ks. Tomasza Tsitsikara z Mand簑rii, kt鏎ego "Parafianie w豉snym sumptem wykszta販ili na kap豉na", chc帷 mie swego misjonarza.
        W czasie II Wojny 安iatowej Niemcy zabrali dzwony. Po鈍i璚enie nowych nast徙i這 dnia 3 pa寮ziernika 1982 roku. Na nowych dzwonach umieszczono napisy: 1. Matka Boska R騜a鎍owa "Magnificat - we w sw opiek Parafi Osielec". 2. 安i皻y Stanis豉w "Dobry pasterz daje 篡cie za swoje owce - Parafia Osielec wdzi璚zna za ocalenie Ojca 安i皻ego Jana Paw豉 II".
         Za ks. proboszcza Ferdynanda Wawro po鈍iecono nowe organy firmy Biernacki, dnia 16 stycznia 1958 roku, zmodernizowano wn皻rze, posadzk, 豉wki, zelektryfikowano ko軼i馧.
W roku jubileuszowym 鈍. Stanis豉wa Biskupa i m璚zennika (1979) w marmurowym o速arzu umieszczono jego relikwie.
        Nad u鈍i璚eniem ludu parafii Osielec pracowa這 21 ksi篹y proboszcz闚 i 55 ksi篹y wikariusz闚.

BΜGOSxW,  PANIE,  ICH  PRACY  I  MIEJ  W  SWEJ  OPIECE  LUD  SW粑...