Historia Parafii

Osielec został założony za czasów króla Zygmunta Starego przez Mikołaja Jordana, Kasztelana Wojnickiego, w latach 1531-1537, za pontyfikatu Papieża Piusa VII.
         Dokumentem urzędowym z dnia 6 maja 1819 roku została utworzona Parafia Osielec, w skład której weszły trzy wsie: Osielec, Kojszówka i Wieprzec, należące dotychczas do Parafii Maków Podhalański. Po upływie 19 lat, 2 sierpnia 1838 roku, kamień węgielny wmurował ks. Maciej Wojnowski, wikariusz z Makowa Podhalańskiego, za pontyfikatu Papieża Grzegorza XVI, za cesarza Austrii Ferdynanda i biskupa tarnowskiego Franciszka Zachariasiewicza, dziekana żywieckiego w Zawoi Marcina Leśniaka. Budową kościoła kierował Stanisław Wroński.
        W roku 1841 kościół został wybudowany w stylu neoklasycystycznym-józefińskim. Wyposażenie wnętrza kościół zawdzięcza hojnej fundacji hrabiego Ludwika Filipa Saint Genois oraz ofiarnym parafianom.
        Kościół poświęcił ks. Marcin Leśniak dnia 29 grudnia 1842 roku, konsekracji zaś dokonał dnia 2 września 1855 roku biskup tarnowski A. J. Pukalski.
         Pierwsza msza św. w kościele w Osielcu była koncelebrowana przez ks. proboszcza Franciszka Balcarczyka w IV Niedziele Adwentu, dnia 18 grudnia 1842 roku.
         Pierwsze organy wykonał samouk z Lubnia. Stacje Drogi Krzyżowej, namalowane przez Wojciecha Grzymkowskiego, fundacji Walentego Wójcika, poświęcono 29 maja 1847 roku.
         Budowę plebanii rozpoczęto dnia 27 maja 1847 roku dzięki hojnej fundacji hrabiego Ludwika Filipa Saint Genois, który „Niczego nie żałował, aby ta plebania jak najwygodniej dla księży ukończona była”. Mur wokół kościoła wzniesiono w roku 1846, odrestaurowano go w 1981 roku.
        W roku 1845-1846 zaznaczyła się wielka bieda i nędza, a w  1847 liczba zmarłych wyniosła 688 parafian.
Za ks. proboszcza Edwarda Komara, późniejszego biskupa w Tarnowie, sprawiono figury Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Józefa, oraz obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywieziony z Rzymu.
         Za ks. proboszcza Jana Rychlika w 1920 roku 263 parafian wstąpiło do III zakonu św. Franciszka; w roku 1926 powstała Liga Parafialna, a w 1927 roku Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
         W posiadaniu parafii jest list z dnia 9 lutego 1930 roku, pisany w języku chińskim przez ks. Tomasza Tsitsikara z Mandżurii, którego „Parafianie własnym sumptem wykształcili na kapłana”, chcąc mieć swego misjonarza.
        W czasie II Wojny Światowej Niemcy zabrali dzwony. Poświęcenie nowych nastąpiło dnia 3 października 1982 roku. Na nowych dzwonach umieszczono napisy: 1. Matka Boska Różańcowa „Magnificat – weź w swą opiekę Parafię Osielec”. 2. Święty Stanisław „Dobry pasterz daje życie za swoje owce – Parafia Osielec wdzięczna za ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II”.
         Za ks. proboszcza Ferdynanda Wawro poświecono nowe organy firmy Biernacki, dnia 16 stycznia 1958 roku, zmodernizowano wnętrze, posadzkę, ławki, zelektryfikowano kościół.
W roku jubileuszowym św. Stanisława Biskupa i męczennika (1979) w marmurowym ołtarzu umieszczono jego relikwie.
        Nad uświęceniem ludu parafii Osielec pracowało 22 księży proboszczów i 58 księży wikariuszów.

BŁOGOSŁAW,  PANIE,  ICH  PRACY  I  MIEJ  W  SWEJ  OPIECE  LUD  SWÓJ…